2018 Elections

Candidates Running for the Legislature

STATE SENATE

District 1

Republicans

Tim Melson

Incumbent

Democrat

Caroline Self

 

District 2

Republicans

Tom Butler

Former Democratic state senator; registered pharmacist

 

Steve Smith

Madison city councilman, small business owner

Democrats

Amy Wasyluka

Attorney

Michael L. Smith

District 3

Republicans

Arthur Orr

Incumbent

 

District 4

Republicans

Paul Bussman

Incumbent

Garlan Gudger

 

District 5

Republicans

Greg J. Reed

Incumbent

 

District 6

Republicans

Larry Stutts

Incumbent

Eric Aycock

Daniel H. Boman

Democrats

Johnny Mack Morrow

Representative, Alabama State Legislature

 

District 7

Republicans

Sam Givhan

Attorney and shareholder, Wilmer & Lee, P.A

 

Mary Scott Hunter

Owner, Torel Technology, LLC (torel-tech.com)

Democrats

Deidra Willis

Deborah Barros

Johnathan Hard

Deidra Willis

 

District 8

Republicans

Steve Livingston

Owner and manager, Dicus Oil Company

Max D. Fuller

 

District 9

Republicans

Clay Scofield

Incumbent

 

District 10

Republicans

Mack N. Butler

Electrical contracting company owner

Andrew Jones

Founder, Deep South Coffee Factory; beef farmer

 

District 11

Republicans

Jake Lane

Investigator, Wettermark & Keith Law Firm

Jim McClendon

Incumbent

Democrat

Carl Carter

 

District 12

Republicans

Del Marsh

Alabama Senate president pro tem, Oxford business owner

Wayne Willis

Mayor, Weaver

Democrats

Jim Williams

 

District 13

Republicans

Randy Price

Small business owner, cattle and goat farmer

Mike Sparks

Director, Alabama Department of Forensic Sciences

Tim Sprayberry

Democrat

Darrell Turner

 

 

District 14

Republicans

Cam Ward

Incumbent

Democrats

Jerry McDonald

 

 

District 15

Republicans

Miranda Carter

Dan Roberts

 

District 16

J.T. “Jabo” Waggoner

Incumbent

Democrats

Lindsey Deckard

Independent insurance auditor; scientist

 

District 17

Republicans

Shay Shelnutt

Incumbent

 

District 18

Democrats

Rodger M. Smitherman

Representative, Alabama State Legislature

 

District 19

Democrats

Priscilla Dunn 

Incumbent

 

District 20

Democrats

Linda Coleman-Madison

Incumbent

 

District 21

Republicans

Gerald Allen

Incumbent

Frank Chandler Jr.

Democrats

Rick Burnham

 

District 22

Republicans

Greg Albritton

Incumbent

 

District 23

Democrats

Malika Sanders-Fortier

Incumbent

 

District 24

Democrat

Bobby Singleton

 

District 25

Republicans

Will Barfoot

Attorney

Ronda Walker

Montgomery County Commission vice chairman

Democrats

David A. Sadler

 

District 26

Republicans

D.J. Johnson

 

Democrats

Fred Bell

John Knight

“Coach” David Burkette

 

District 27

Republicans

Tom Whatley

Incumbent

Democrats

Nancy Carlton Bendinger

 

District 28

Democrats

Billy Beasley

Incumbent

 

District 29

Republicans

Donnie Chesteen

Representative, Alabama State Legislature

 

District 30

Republicans

Clyde Chambliss Jr.

Incumbent

 

District 31

Republicans

Jimmy W. Holley

Incumbent

 

District 32

Republicans

Jeff Boyd

Orange Beach City Council member

Chris Elliott

President and owner, The Elliott Companies

David Northcutt

Dentist

Bill Roberts

Democrats

Jason Fisher

 

District 33

Democrats

Vivian Figures

Incumbent

Democrats

Michael R. Cooley

Victor Tshombe Crawford

 

District 34

Republicans

Mark Shirey

Jack Williams

Representative, Alabama State Legislature

 

District 35

Republicans

David Sessions

Representative, Alabama State Legislature

 

Democrats

Tom Holmes

 

ALABAMA HOUSE OF REPRESENTATIVES

 

House District 1

Republicans

Phillip Pettus

Incumbent

Democrats

Brandon Willcutt

 

House District 2

Republicans

Lynn Greer

Incumbent

Democrats

Lora Kay Morrow

Rental real estate business owner

 

House District 3

Republicans

Andrew Sorrell

Owner, Gold, Guns and Guitars Inc.

Humphrey Lee

Former president, Northwest/Shoals Community College

Democrats

Chad Young

 

House District 4

Republicans

Tom Fredricks

Owner, Fredricks Outdoor

Parker Duncan Moore

North Alabama marketing representative, Encore Rehabilitation

Democrats

Juanita Allen Healy

 

House District 5

Republicans

Danny F. Crawford

Independent crop insurance contractor, former Athens City Council member

Democrats

Brian D. Williams

 

House District 6

Republicans

Andy Whitt

Community banker

 

House District 7

Republicans

Ken Johnson

Incumbent

Proncey Robertson

Democrats

Kenneth A. Brackins

 

House District 8

Republicans

Terri Collins

Incumbent

Democrats

Rebecca Browne

Billy Jackson

Clay New

 

House District 9

Republicans

James R. Bowling

Captain, Danville Volunteer Fire Department

Justin Morrow

Business developer, Waynes Environmental Services

Scott Stadthagen

Owner of Hagen Homes, Inc.

Democrats

Terrie Jones Savage

 

House District 10

Republicans

Mike Ball

Incumbent

Republican

Charles A. Orr

Democrats

J.B. King

Clifton Miller

House District 11

Republicans

Randall Shedd

Incumbent

 

House District 12

Republicans

Alex J. Chaney

Attorney, Berry, Berry, Little, Brunner and Chaney

Corey Harbison

Incumbent

 

House District 13

Republicans

Connie Cooner Rowe

Incumbent

Thomas McCarty

Security officer at Miller Steam Plant

 

House District 14

Republicans

Richard “Bull” Corry

Owner, The Bull Pen Steakhouse

Tim Wadsworth

Incumbent

 

House District 15

Republicans

Allen Farley

Incumbent

Democrats

Suzanna Coleman

 

House District 16

Republicans

Kyle South

Incumbent

 

House District 17

Republicans

David Hall

Businessman

Tracy Estes

Former Whitfield Board of Education member

Phil Segraves

 

House District 18

Republicans

Jamie Kiel

Owner, Kiel Equipment

Tony Riley

Human resources director, Tiffin Motorhomes

Democrats

Eddie Britton

 

House District 19

 

Democrats

Samuel T. Greene

Member, Medical Clinic Board of the city of Huntsville, member, Advisory Commission on Accessibility

 Laura Hall

Incumbent

 

House District 20

Republicans

Howard Sanderford

Incumbent

Democrats

Linda Meigs

Teacher

House District 21

Republicans

Rex Reynolds

Public safety director and city administrator, Madison Country; former police chief, Madison County

 

Democrats

Terry Jones

Former teacher and coach

 

House District 22

Republicans

Wayne Johnson

Former Alabama State Representative

Ritchie Whorton

Incumbent

 

House District 23

Republicans

Parker Edmiston

Attorney

Tommy Hanes

Incumbent

 

House District 24

Republicans

Nathaniel Ledbetter

Incumbent

 

House District 25

Republicans

Mac McCutcheon

Incumbent

 

House District 26

Republicans

Kerry Rich

Incumbent

 

House District 27

Republicans

Wes Kitchens

Chamber of Commerce president, Arab

Ronnie E Opolka

 

House District 28

Republican

Gil F. Isbell

Democrat

Kyle Pierce

Ralph Burke

 

House District 29

Republicans

James Allen Lloyd

Becky Nordgren

Incumbent

 

House District 30

Republicans

Craig Lipscomb

Architect

Rusty Jessup

Mayor, Riverside

Robert McKay

Mayor, Ashville

Ryan Preston

Detective, Gadson Police Department

Democrats

Jared Vaughn

 

House District 31

Republicans

Mike Holmes

Incumbent

Dustin DeVaughn

 

House District 32

Democrats

Barbara Boyd

Incumbent

Angela L. Fears

Seyrum Selase

Republican

James Allen Lloyd

 

House District 33

Republicans

Ron Johnson

Incumbent

Ben Robbins

Partner at Robbins & Robbins Law Firm

Democrats

Scott Brewer

 

House District 34

Republicans

David Standridge

Incumbent

 

House District 35

Republicans

Steve Hurst

Incumbent

 

House District 36

Republicans

Randy Wood

Incumbent

Democrats

Nicki Arnold-Swindle

 

House District 37

Republicans

Bob Fincher

Incumbent

Democrats

Charlotte A. Clark-Frieson

 

House District 38

Republicans

Todd Rauch

Veteran mentor in the Veteran Judicial System

Debbie Hamby Wood

Commissioner, Chambers County

Bryan A Murphy

Democrats

Brian McGee

 

House District 39

Republicans

TJ Maloney

Ginny Shaver

Municipal clerk, Gadsden

 

House District 40

Republicans

Koven “K.L.” Brown

Incumbent

Democrats

Pamela Jean Howard

 

House District 41

Republicans

Corley Ellis

Incumbent

Democrats

Emily Anne Marcum

 

House District 42

Republicans

Jimmie Hardee

Vice chair, Chilton County Commission

James M. “Jimmy” Martin

Incumbent

 

House District 43

Republicans

Arnold G. Mooney II

Incumbent

Democrats

Carin Mayo

 

House District 44

Republicans

Danny Garrett

Incumbent

 

House District 45

Republicans

Dickie Drake

Incumbent

Ted Crockett

Democrats

Jenn Gray

 

House District 46

Republicans

David Faulkner

Incumbent

Democrats

Felicia Stewart

Medical sales and marketing

 

House District 47

Republicans

David Wheeler

Trustee, University of Montevallo; treasurer for the Alabama Republican Party

Kirkland T. (Tom) Byars

Democrats

Mary Lynn Bates

Jim Toomey

 

House District 48

Democrat

Alli Summerford

Republicans

Jim Carns

Incumbent

William Wentowski

 

House District 49

Republicans

April Weaver

Incumbent

Donna Dorough Strong

 

House District 50

Republicans

Jim Hill

Incumbent

 

House District 51

Republicans

Allen Treadaway

Incumbent

Democrats

Veronica R. Johnson

 

House District 52

Democrats

John W. Rogers Jr.

Incumbent

 

House District 53

Democrats

Anthony Daniels

Incumbent

  

House District 54

Democrats

Jerome Dees

Civil rights and criminal defense attorney, Maxwell Law Firm

Jacqueline Gray Miller

Neil Rafferty

 

House District 55

Democrat

Quang Do

Roderick “Rod” Hampton Scott

Antwon Bernard Womack

 

House District 56

Democrats

Louise Alexander

Incumbent

Chester W. Porter

 

House District 57

Democrats

Merika Coleman

Incumbent

 

House District 58

Democrats

Rolanda Hollis

Incumbent

Rodney Huntley

 

House District 59

Democrats

Chris Davis

Mary Moore

Incumbent

 

House District 60

Democrats

Juandalynn Givan

Incumbent

Le’Darius Hilliard

 

House District 61

Republicans

Billy McFarland

Special assistant to the president, Judson College

Rodney Sullivan

Democrats

Tommy Hyche

Wage and safety coordinator, B.F. Goodrich/Michelin

 

House District 62

Republicans

Rich Wingo

Incumbent

Democrats

Will Benton

 

House District 63

Republicans

Bill Poole

Incumbent

 

House District 64

Republicans

Stephen Sexton

Harry Shiver

Incumbent

Democrats

Amber Selman-Lynn

 

House District 65

Republicans

Brett Easterbrook

Democrats

Elaine Beech

Incumbent

Marcus Caster

Ozelle L. Hubert

 

House District 66

Republicans

Alan Baker

Incumbent

Democrats

Susan Smith

 

House District 67

Democrats

Jelani “Shaun” Coleman

 

Prince Chestnut

Incumbent

 

House District 68

Democrats

Thomas Jackson

Incumbent

 

House District 69

Democrats

Kelvin Lawrence

Incumbent

Kelvin Williams

 

House District 70

Democrats

Chris England

Incumbent

 

House District 71

Democrats

A.J. McCampbell

Incumbent

 

House District 72

Democrats

Ralph A. Howard

Incumbent

 

House District 73

Republicans

Matt Fridy

Incumbent

Stephen Bryant

 Democrats

Jack Jacobs

Attorney, represents UMWA District 20 members

 

House District 74

Republicans

Dimitri Polizos

Incumbent

Democrats

Rayford Mack

Retired, state Department of Human Resources; pastor, Mt Moriah AME Zion Church

 

House District 75

Republicans

Reed Ingram

Incumbent

 

House District 76

Democrats

Thad McClammy

Incumbent

 

House District 77

Democrats

Malcolm Calhoun

Dan Harris

D’Linell Finley

Pastor and adjunct professor at Southlawn Baptist and Alabama State University

TaShina Morris

 

House District 78
Democrats

Alvin Holmes

Incumbent

Terance “Watchdog” Dawson

Kirk Hatcher

 

House District 79

Republicans

Joe Lovvorn

Incumbent

Democrats

Mary Wynne Kling

Outreach and development coordinator, Lee County Humane Society

 

House District 80

Republicans

Chris E. Blackshear

Incumbent

Democrats

Judy L. LaRue

 

House District 81

Republicans

Derrick Blythe

Joyful “Joy” Johns

Terry D. Martin

Ed Oliver

Democrats

Jeremy “J.J.” Jeffcoat

 

House District 82

 

Democrats

Johnny Ford

Former Mayor Tuskeegee

Terrence K. Johnson

Pebblin Warren

Incumbent

 

House District 83

Republicans

Michael J Holden II

Democrats

Jeremy Gray

John Andrew Harris

Commissioner, Lee County

Pat “Patsy” Jones

City Councilwoman, Opelika

Ronnie Reed

 

House District 84

Democrats

Berry Forte

Incumbent

 

House District 85

Republicans

Ron Wilson

Democrats

Dexter Grimsley

Incumbent

Earl C. Jones

 

House District 86

Republicans

Paul W. Lee

Incumbent

Democrats

Kristy M. Kirkland

 

House District 87

Republicans

Adam E. Parker

Attorney, Gil Law Firm

Jeff Sorrels

Mayor, Hartford

 

House District 88

Republicans

Jeremy Arthur

President & CEO, Chamber of Commerce Association of Alabama

Al Booth

Will Dismukes

Democrats

Cory Creel

 

House District 89

Republicans

Wes Allen

Judge, Pike County Probate Court

Democrats

Marcus B. Paramore

City Council president, Troy

Joel Lee Williams

 

House District 90

Republicans

Chris Sells

Incumbent

Democrats

Joanne Whetstone

 

House District 91

Republicans

Rhett Marques

City Council member, Enterprise

Lister H. Reeves Jr.

Clarke White

Businessman

 

House District 92

Republicans

Mike Jones Jr.

Incumbent

 

House District 93

Republicans

Steve Clouse

Incumbent

 

House District 94

Republicans

Joe Faust

Incumbent

Democrats

Danielle Mashburn-Myrick

 

House District 95

Republicans

Steve McMillan

Incumbent

 

House District 96

Republicans

Matt Simpson

Child victims prosecutor, Baldwin County

 

Democrats

Maurice Horsey

Web Whiting

 

House District 97

Republicans

Stephen McNair

Democrats

Adline Clarke

Incumbent

Levi Wright Jr.

 

House District 98

Democrats

Napoleon Bracy Jr.

Incumbent

 

House District 99
Republicans

Charles W. Talbert

Democrats

Gregory Harris

Henry Haseeb

Sam Jones

Former mayor, Mobile

Burton R. LeFlore

Franklin McMillion

Gregory Parker

Herman Thomas

Former circuit court judge, Mobile County

Rico Washington

 

House District 100

Republicans

Victor Gaston

Incumbent

 

House District 101

Republicans

Chris Pringle

Incumbent

 

House District 102

Republicans

Willie Gray

Owns several newspapers

Belinda H. Shoub

Shane Stringer

Chief of police, Satsuma

 

House District 103

 Democrats

Barbara Drummond

Incumbent

 

House District 104

Republicans

Margie Wilcox

Incumbent

Democrats

Arlene Cunningham Easley

 

House District 105

Republicans

Matthew J. Bentley

 

Chip Brown

CEO of a security training firm

Cody Dockens

Janet Brown Oglesby